مسیریابی اختصاصی برای دوچرخه‌سواری به گوگل مپ اضافه می‌شود

در جهت کمک به توسعه‌ی پایدار، گوگل قصد دارد بخش ناوبری ساده را با تمرکز بر مسیریابی دوچرخه سواران به گوگل مپ اضافه کند.

گوگل مپ سال‌هاست که مسیرهای دوچرخه‌سواری را در نقشه نشان می‌دهد اما حالت ناوبری اختصاصی برای کسانی که دوست دارند با دوچرخه بین مبدأ و مقصد جابه‌جا شوند، نداشته است. حالا اما گوگل قرار است این قابلیت را با یک بخش تازه به نام «ناوبری سبک» (Lite Navigation) هم به نقشه اضافه کند.

این ویژگی تازه با استفاده از قابلیت مسیریابی گام‌به‌گام یا پیچ‌به‌پیچ که گوگل مپ با آن شناخته می‌شود، به کاربران امکان می‌دهد بدون نیاز به روشن نگه داشتن نمایشگر تلفن خود، جزئیات مهم سفر فعلی خود را از جمله در بخش نوتیفیکیشن‌ها ببینند. همچنین برای استفاده از این ویژگی نیاز به ورود کامل به حالت ناوبری نقشه نیست و این امکان فراهم است که کاربر با یک نگاه سرعت و تغییرات ارتفاع را مشاهده کند.

گوگل معرفی لایت نویگیشن را به عنوان بخشی از تلاش گسترده‌تر خود در جهت توسعه‌ی پایدار انجام داده است. بنابراین همان‌طور که انتظار می‌رود، این تنها ویژگی معرفی شده برای دوچرخه‌سواران نیست و این شرکت همچنین اطلاعات دقیق مربوط به دوچرخه و اسکوتر اشتراکی را در ۳۰۰ شهر جهان به نقشه آورده است.

برای کسانی که هنوز به اتومبیل خود وابسته هستند، مسیریابی سازگار با محیط زیست که گوگل در پایان ماه مارس (فروردین) اعلام کرد، اکنون در آمریکا دردسترس است. با راه‌اندازی ویژگی مسیریابی ساده گوگل مپ علاوه بر سریع‌ترین مسیر، بهینه‌ترین مسیر از نظر مصرف سوخت را برای رسیدن به مقصد نشان می‌دهد.

اگر کاربر مسیر بهینه‌تر را انتخاب کند، این نرم‌افزار همچنین میزان سوخت صرفه‌جویی شده را نمایش خواهد داد. طبق برآورد گوگل این ویژگی می‌تواند سالانه از ورود ۱ میلیون تن آلاینده‌های کربنی به جو جلوگیری کند. این میزان تقریبا معادل حذف ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو از جاده‌هاست.

انتظار می‌رود که این شرکت در سال ۲۰۲۲ ویژگی مسیرهای سازگار با محیط زیست را در کشورهای اروپایی هم راه‌اندازی کند. گفتنی است با وجود تعریف مسیرهای سازگار با دوچرخه در بسیاری از جاده‌های ایران روی نقشه‌ی گوگل، لایه‌ی مرتبط هنوز در ایران دردسترس نیست و باید منتظر به‌روزرسانی‌های آینده‌ی گوگل در این زمینه باشیم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *